Co je osciloskop a mnohem více
Osciloskop patří mezi nejdůležitější a nejpoužívanější měřicí přístroje. Jeho podstatou je, že zobrazuje průběh měřeného napěťového signálu v čase. Zatímco analogový osciloskop umožňoval určování základních časových a amplitudových parametrů (nebo fáze pomocí režimu X-Y), a to hlavně prostým odečtem a přepočítáním z rastru obrazovky, digitální osciloskopy se staly ve spolupráci s interními i externími aplikacemi přístrojem, který poskytuje velmi sofistikované nástroje a z nich plynoucí výsledky. Možnosti jsou nyní tak rozsáhlé, že bychom možná zaplnili knihu.
Na úvod je třeba říct, že i digitální osciloskop zůstává stále osciloskopem a zachovává si tak některé vlastnosti. Jako takový má své limity a jedním z podstatných bodů je použití osciloskopu dostatečně rychlého pro daný problém a správné připojení. Nezměnit poměry v proměřovaném místě tak, že na obrazovce osciloskopu bude zobrazen signál odpovídající signálu, který se v daném místě vyskytuje i bez připojeného osciloskopu. Například měření ve spínaném zdroji bez diferenciální sondy povede buď k destrukci měřeného objektu nebo k uzemnění příslušného místa kvůli propojení země osciloskopu s ochranným vodičem. Takové výsledky jsou pak naprosto „zcestné“.
Měření osciloskopem
Při měření osciloskopem hrají roli tři hlavní faktory. Pásmo osciloskopu, rychlost vzorkování a rozlišení převodníku. Osciloskopy jsou osazovány kvůli rychlosti převodu osmibitovými převodníky a v posledních letech i 12bitovými. Vzhledem k reálným technologiím ale počet efektivních bitů dosahuje hodnot o 1-2 bity méně. U běžných přístrojů s 8bitovým A/D nepřesahuje 7, tedy 1/128. Celková přesnost ve vertikální ose je pak udávána v jednotkách procent. Kromě toho je vertikální osa zatížena i vlastnostmi vstupních obvodů osciloskopu, a tak je celková přesnost udávána v jednotkách procent. Pro frekvence od 20 % udávané šířky pásma tato chyba dosahuje jednotek procent. Definice šířky pásma osciloskopů předpokládá pokles o max. 3dB, což ovšem představuje v napěťové oblasti téměř 30% chybu při měření amplitudy. Skutečné vstupní charakteristiky jsou pak velmi vzdálené ideálním křivkám frekvenční charakteristiky dle vztahu:
kde AU je ukazovaná amplituda
A je amplituda signálu
fBW je šířka pásma
Rychlost vzorkování definuje přesnost rekonstrukce signálu z diskrétních bodů a určuje, jak rychlou změnu je osciloskopem schopen zobrazit. Podvzorkovaný signál (chyba typu aliasing) zrekonstruuje signál špatně, hrany jsou zrekonstruovány se zákmity (podobné zákmity se objeví i při použití DSP korekcí u nejrychlejších osciloskopů). Všudypřítomný parametr šířky pásma i zde hraje roli, především u měření rychlosti hran. Protože vstupy osciloskopu mají díky své impedanci vlastní časovou konstantu, je ve výsledku měření zahrnuta i vlastní doba náběhu osciloskopu.
Výsledná doba náběžné (nebo spádové) hrany je vyjádřena vztahem:
kde ts je skutečná doba náběhu
fBW je šířka pásma
Výsledné zkreslení výsledku je možné brát za maximální možnou chybu, protože šířka pásma je většinou udávána s rezervou, která chybu snižuje. V případě, že v měřicí aparatuře je obsažena sonda, je třeba do předchozího vztahu zahrnout člen.
Výhodou může být, že tato chyba celého řetězce se dá změřit a případně ji ve výsledku eliminovat. Na obr. 1 je signál s hranou cca 200 ps změřen jako 1,243 ns (1ns je zpoždění způsobené BW osciloskopu 350 MHz). Na obr. 1 je signál s hranou cca 200 ps změřen jako 1,243 ns (1ns je zpoždění způsobené BW osciloskopu 350 MHz) při přímém připojení SMA kabelem a impedančním zakončením 50 Ohm.
Na obr. 2 je vidět zkreslení měřeného signálu po připojení pasivních sond 500 MHz (kanál 3) a 200 MHz na kanálu 2 (modrý průběh) má hranu evidentně nejpomalejší (teoreticky +2 ns). Jak je dále vidět na obr. 2, původně optimální signál rychlé hrany je po připojení 500MHz a 200MHz sondy zcela zkreslen změnou impedance celého měřicího obvodu. Pokud tedy měříme na signálové cestě (zde ideální propojení SMA kabelem) nekorektní metodou, změníme původně bezchybný signál v obvodu na signál, který velmi pravděpodobně nebude umožňovat správnou činnost zařízení. Chyba měření je velmi závislá na použitém zapojení, nastavení osciloskopu i na měřeném signálu.