Základ bychom tedy měli - víme, že se nespokojíme s ručním měřákem, že potřebujeme měřit při té či oné frekvencí a že nás zajímá takový a takový parametr. V tuto chvíli ale často přichází další sada otázek: je možné provést měření daného parametru při spojitě se měnící frekvenci (tj. při frekvenčním rozmítání)? Jak správně měřit na napěťově nebo proudově závislých vzorcích? Jaké jsou možnosti kontaktování testovaných vzorků?
Pojďme tedy popořadě: pokud je klíčovým požadavkem analýza testovaného vzorku přes určité frekvenční pásmo, jsou v zásadě dvě možnosti – tou první je zvolit vyšší kategorii přístroje, konkrétně například LCR analyzátor IM3570, popř. IM3590, které umožňují nastavení frekvenčního rozsahu přímo v přístroji a následně zobrazit nejen číselný výpis změřených hodnot daného parametru pro konkrétní frekvenci, ale především kompletní průběh v grafu přímo na displeji. Tyto dva modely jsou určené pro testování například piezoelektrických prvků, vícevrstvých keramických kondenzátorů a elektrochemických materiálů a komponent (typicky v bateriovém průmyslu). Druhou, výrazně ekonomičtější volbou pro frekvenční rozmítání je využití freeware aplikace LCR Meter Sample Application, díky níž si uživatel může předem v počítači nadefinovat frekvence, přes které potřebuje daný parametr změřit a následně jednoduše pomocí některého z komunikačních rozhraní LCR metru spustit měření z připojeného PC. Výstupem z takového měření je potom sada hodnot, ze kterých se již snadno vytvoří graf v Excelu (nebo jiném programu pomocí aplikací exportovaného csv souboru). Níže okno z této aplikace, ve které se definují klíčové parametry pro frekvenční rozmítání (je ovšem možné využít i Voltage a Current Sweep režimy):
Častou otázkou bývá také tzv. biasing, neboli aplikování napětí (např. u elektrolytických nebo keramických kondenzátorů) či proudu (např. u tlumivek) na daný vzorek před samotným měřením. Vzhledem k obvykle limitovanému internímu zdroji RLC metrů se pro tyto účely většinou používá externí napájecí zdroj; samotný RLC metr je v tomto případě nutno doplnit speciálním adaptérem. Tuto měřicí sestavu (RLC metr + zdroj) je potom možné řídit pomocí opět freeware programu Sequence Maker:
Poslední z výše uvedených klíčových otázek bývá problematika kontaktování vzorku. Pokud jde o manuální měření běžných elektronických komponent s fyzicky snadno dosažitelnými vývody (rezistory, cívky, kondenzátory), bývá řešení většinou snadné – na výběr jsou různé typy sond pro standardně u RLC metrů používanou čtyřvodičovou metodu měření. Je třeba pouze vybrat sondu odpovídající požadovanému frekvenčnímu rozsahu měření. K dispozici jsou případně i pinzetové typy sond (v tomto případě kontaktování probíhá dvouvodičově).
Vedle těchto, řekněme plně manuálních sond, jsou další variantou testovací fixtury, které umožňují sice stále ještě manuální upnutí měřeného vzorku (typicky se jedná o miniaturní SMD součástky) do fixturou přesně definované pozice, nicméně způsobem uchycení vzorku se již jedná svým způsobem o poloautomatizované řešení. Tím je do značné míry eliminováno riziko nesprávného kontaktování. A konečně je zde poslední možnost, a to zcela automatizované řešení, používané na výrobních linkách. Tato varianta bývá součástí komplexního řešení, kdy si zákazník definuje způsob kontaktování dle vlastních vnitřních předpisů a výrobu testovací stanice zadává specializovaným výrobcům jednoúčelových zařízení.