Klešťové multimetry pro měření AC unikajících proudů – proč vybrat HIOKI?

Začneme trochu zeširoka, a sice tím, jakou pozici HIOKI v oblasti měření proudu vlastně má. Protože bez ohledu na to, zda je měření založeno na principu Hallovy sondy, nebo technologii zero-fluxgate - japonská společnost HIOKI je celosvětově známá svými špičkovými AC/DC proudovými sondami, využívajícími obě technologie, již po mnoho let (byť ne vždy koncový uživatel pozná, že jde vlastně o značku HIOKI – řada i velmi renomovaných výrobců nabízí produkty HIOKI na OEM principu). Vzhledem k této dlouhé historii a zkušenostem tak proto asi nebude překvapením, že HIOKI nabízí také širokou škálu ručních klešťových multimetrů. V následujícím článku vám představíme jednu jejich speciální podkategorii, a to trojici modelů pro měření střídavých unikajících proudů.

Obrázek 1: Kompletní řada HIOKI CM400x
Obrázek 1: Kompletní řada HIOKI CM400x

Než se budeme věnovat podrobnostem, ve kterých se jednotlivé varianty liší - a čím jsou výjimečné -  podívejme se na to, co mají všechny společné:

  • měření na principu TrueRMS
  • rozsah měření od unikajících (rozdílových) až po zátěžové proudy
  • ke každému modelu lze přidat rozhraní Bluetooth ve formě volitelného adaptéru Z3210, který umožňuje komunikaci multimetru s chytrými telefony a tablety prostřednictvím bezplatné aplikace Gennect Cross
  • nejen tato trojice, ale všechny multimetry HIOKI jsou v Japonsku jak navrženy, tak i vyráběny, a to ve vlastních továrnách v japonské prefektuře Nagano
Obrázek 2: Model CM4001 v praxi
Obrázek 2: Model CM4001 v praxi

Podívejme se tedy nyní na rozdíly. Výše uvedený obrázek ilustruje praktické použití modelu CM4001. Díky výšce pouhých 16 cm a čelistem, které byly zkonstruovány tak, aby byly co nejužší, je můžete používat i v těch nejstísněnějších podmínkách, a přitom měřit na kabelech, které mají průměr až 24 mm. Naměřené hodnoty můžete odečítat buď přímo z bíle podsvíceného a velmi dobře čitelného displeje, nebo můžete použít výše zmíněný adaptér Z3210. Ten po snadné a rychlé instalaci multimetr spáruje s vaším chytrým telefonem nebo tabletem, na jehož displeji můžete měřené hodnoty zobrazovat v reálném čase – a zároveň je rovnou ukládat do paměti.

Nejnižší z pěti proudových rozsahů je 60 mA, přičemž je zaručena přesnost pro hodnoty od 0,6 mA. Nejvyšší proudový rozsah CM4001 je 600 A, frekvenční pásmo je od 40 Hz do 1 kHz a kategorie měření je CAT III 300 V. I přes své velmi kompaktní rozměry je tento multimetr vybaven funkcemi jako je automatické podržení hodnoty, min/max/průměr nebo funkce měření rozběhového proudu. Prioritou při návrhu modelu CM4001 bylo totiž dosažení co nejmenších rozměrů při zachování co nejvyšší všestrannosti a použitelnosti především v malých a stísněných prostorech – a nesporně pozitivním vedlejším efektem potom je, že zabere skutečně minimum místa ve vaší brašně či kufříku na nářadí.

Obrázek 3: CM4001 a CM4002 – na velikosti záleží
Obrázek 3: CM4001 a CM4002 – na velikosti záleží

Multimetr s označením CM4002 měří na výšku 23,3 cm, je tedy o více než 7 cm vyšší než CM4001, zároveň je širší a tlustší. Nevyhnutelně mohutnější tělo tohoto modelu je spojeno se záměrem výrobce navrhnout přístroj poskytující co nejpřesnější možné měření, které lze provádět na vodičích o průměru až 40 mm.
 
Výsledkem je, že nejnižší ze šesti proudových rozsahů je pouhých 6 mA se zaručenou přesností pro hodnoty od 0,06 mA, zatímco nejvyšší rozsah je 200 A. Frekvenční pásmo je také širší než u jeho menšího bratříčka, a to od 15 Hz do 2 kHz. CM4002 splňuje požadavky normy IEC/EN 61557-13, která definuje požadavky na proudové kleště pro měření unikajících proudů v elektrických instalacích jako je ochrana proti vnějším magnetickým polím (třída 2, magnetická pole ≤30 A/m, což CM4002 splňuje).

Obrázek 4: Porovnání modelů CM4002 a CM4003 – čelní pohled…
Obrázek 4: Porovnání modelů CM4002 a CM4003 – čelní pohled…

Třetím a posledním ze sourozenců je CM4003. Položíme-li vedle sebe modely CM4002 a CM4003, není snadné mezi nimi najít rozdíl. Fyzické rozměry jsou stejné, stejně jako téměř všechny technické specifikace. Stačí ale jen trochu jiný úhel pohledu:

Obrázek 5: … a stejné dva modely z pohledu zespoda
Obrázek 5: … a stejné dva modely z pohledu zespoda

Na spodní straně CM4003 uvidíme navíc konektor, který umožňuje připojení speciálního propojovacího kabelu. Tento kabel převádí čtyřkolíkový výstup CM4003 na následující dva konektory:

  • Standardní zásuvku USB-C, kterou dnes najdete ve většině chytrých telefonů. Umožňuje externí napájení CM4003 v případě, že chcete provádět dlouhodobější měření. Napájení může být zajištěno pomocí originálního napájecího zdroje HIOKI (jako volitelného příslušenství), ale nic vám nebrání použít jakoukoli powerbanku, kterou byste použili k nabíjení svého telefonu.
  • Standardní  konektor BNC (samec). Díky tomuto konektoru lze měřený proud převést na napětí, které můžete ukládat například do paměťového záznamníku HIOKI MR8870.
Obrázek 6: Propojovací kabel L9097 pro CM4003
Obrázek 6: Propojovací kabel L9097 pro CM4003

Tento konektor u modelu CM4003 má ovšem vliv na kategorii měření, kterou je CAT III 300 V. Pro srovnání, CM4002 bez konektoru splňuje kategorii měření CAT IV 300 V / CAT III 600 V.
 
Propojovací kabel je označen jako L9097 a je součástí každého balení multimetru CM4003. Externí napájecí USB zdroj (Z1013) i kabel USB-A-USB-C (L9510) jsou volitelným příslušenstvím. Jak ale bylo zmíněno výše, pro napájení je použit standardní USB-C konektor.
 
Ať už tedy pro měření střídavých unikajících - ale i zátěžových - proudů hledáte co nejkompaktnější, přesto však stále velmi přesný klešťový multimetr jako je CM4001, nebo naopak vyžadujete to nejpřesnější možné měření, případně doplněné o napěťový výstup změřených proudových hodnot - řada CM400x od japonské společnosti HIOKI splní vaše požadavky.
 
Autor: Kai Scharrmann, HIOKI EUROPE GmbH